czwartek, 29 stycznia 2009

Autostart w GNOME

Autor: maddox, 20:18, czwartek, 29 stycznia 2009

Kategoria:

Czym jest Autostart orientuje się chyba każdy użytkownik komputera. W skrócie jest to sposób uruchamiania programów zaraz przy starcie systemu operacyjnego. W Windows sprawa jest bardzo prosta, umieszczamy skrót do programu w folderze Autostart (ew. Startup jeśli mamy angielską wersję językową) i już możemy cieszyć się automatycznie uruchamianym programem.W Linuksie nie spotkałem się jeszcze z programem który automatycznie konfigurował by system tak aby uruchamiać się na starcie. Nawet popularny klient GG czyli Kadu nie startuje po instalacji wraz ze startem GNOME. Poniżej krótko postaram się opisać jak wyklikać automatyczne uruchamianie przykładowego programu. Od razu zaznaczam, że nie jest to jedyny sposób na Autostart programu, a jedynie preferowany przeze mnie.

Z menu GNOME wybieramy System a następnie rozwijamy pozycję Preferencje. Z tego menu należy uruchomić Sesje. Przykład na podstawie Ubuntu 8.10 ale generalnie w większości dystrybucji konfiguracji sesji należy szukać właśnie w menu System. Pomocny może być zrzut:


Uruchomiona konfiguracja sesji powinna wyglądać mniej więcej tak:


Na liście znajdują się usługi/programy uruchamiane podczas startu sesji środowiska GNOME. Można odznaczyć nieużywane. U mnie widać np. wyłączony "Aplet kolejki drukowania" gdyż nie mam drukarki ;) Wybór usług to temat na osobnego posta, na razie odsyłam do wujka Google jeśli chcecie się bawić w tym temacie.

Aby dodać nowy program do listy (a co za tym idzie uruchamiać go podczas startu automatycznie) należy kliknąć przycisk Dodaj. Naszym oczom ukaże się okienko:


Należy teraz wypełnić pola, przy czym Nazwa i Komentarz wpisujemy według własnego uznania, natomiast Polecenie to nazwa pliku wykonywalnego programu. Najczęściej jest to po prostu nazwa danego programu.

Co zrobić jeśli nie wiemy jakie polecenie uruchamia dany program ? Jest na to sposób (jeśli ktoś zna lepszy/szybszy zapraszam do podzielenia się w komentarzach). Klikamy prawym przyciskiem myszy na menu GNOME i wybieramy pozycję "Modyfikuj menu". Po lewej stronie okna wybieramy interesujący nas dział czyli np. "Internet". W środkowej części okna klikamy dwa razy na interesujący nas program. Kopiujemy, spisujemy bądź zapamiętujemy co jest wpisane w polu "Polecenie", to samo musimy wpisać w dodawanym programie w konfiguracji sesji.

To tyle. Od teraz możemy cieszyć się uruchamianym przy starcie Pidginem, Kadu czy czymkolwiek innym.

Oceń artykuł:
Komentarze 0 comments