sobota, 31 stycznia 2009

Flash na Linuksie, czyli tragedia w trzech odsłonach

Autor: maddox, 06:42, sobota, 31 stycznia 2009

Kategoria: , , ,

Dla każdego użytkownika Linuksa korzystającego z wtyczki "Adobe Flash Plugin" jest raczej jasne, że jej wydajność pozostawia wiele do życzenia. Niewydolność tej wtyczki jest szczególnie odczuwalna na stronach przeładowanych flashowymi reklamami (o ile nie korzystamy z adblocka). Czasem chciałoby się dla rozrywki pograć też w gry flash. To co przez długi czas tylko odczuwałem postanowiłem poprzeć dowodami i opisać dla szerszej publiczności.


Przeprowadziłem prosty test korzystając z witryny powerflasher. Jako punkt odniesienia potraktowałem wynik benchmarka przeprowadzonego na MS Windows XP (SP3). Komputer testowy to FSC Amilo Pro V2085.

Krótka specyfikacja sprzętu:

Procesord: Pentium M 1,7 GHz
Pamięć: 1024 MB
Grafika: Intel GMA910/915
Testowana wersja Flash 10

I tak komputer z Windows XP uzyskał wynik 2224 punkty. Wyniki można obejrzeć na załączonym niżej zrzucie ekranu:


Kolejnym środowiskiem testowym był system Ubuntu 8.10. Wynik 860 punktów raczej nie przyprawił mnie o wybuch radości.


Zgodnie z moimi wcześniejszymi obserwacjami flash pracował wydajniej nawet na wirtualnej maszynie z uruchomionym Windowsem. Moje subiektywne odczucia postanowiłem udowodnić obiektywnym testem. System Windows 2000 Server SP4 na maszynie wirtualnej Sun VirtualBox OSE (skonfigurowane 256 MB pamięci RAM oraz 8 MB pamięci graficznej) uzyskał wynik 1670. Nie muszę chyba tłumaczyć, że oznacza to że był o 100% wydajniejszy niż pod "nie wirtualnym" Ubuntu.


Wnioski nasuwają się same. Flash na system GNU/Linux jest w dalszym ciągu tragicznie mało wydajny. Skoro nawet maszyna wirtualna uzyskuje lepsze wyniki to coś tutaj chyba jest nie tak. Oczywiście byłby kompletnym kretynem gdybym nie zauważył, że i tak flash na Linuksa ewoluował ostatnio, gdyż wcześniej nie nadawała się w zasadzie do użytku (a jego wolne odpowiedniki to była totalna porażka) ael ciągle jeszcze wiele mu brakuje do odpowiednika budowanego dla Windows.

Podsumowanie:

Windows XP, wynik 2224 punkty
Windows 2000 na VirtualBox@Ubuntu 8.10, wynik 1670 punktów
Ubuntu 8.10, wynik 860 punktów


Oceń artykuł:
Komentarze 4 comments
Anonimowy pisze...

Flash odbiega daleko od normy ale może to dlatego że uzyskał on tylko port na Linuksa? A nie został napisany jako na główną platformę, tak czy inaczej jeśli programiści Adobe chcą poprawić osiągi na innych platformach muszą coś poprawić, nie myśląc już o 64-bitowej wtyczce.

Debian pisze...

A jakiej wersji flasha tyczy się twój test? 9 czy 10? W najnowszej wersji programiści za Adobe znacząco poprawili wydajność

Vipe pisze...

Na dodatek ten (pod Linuksa) flash bardzo często potrafi się "wywrócić" w losowym momencie.

maddox pisze...

@Debian: Testowałem wersję 10. Wiem że w stosunku do 9 poprawiono wydajność ale dalej widać że to jakaś masakra. Już dodałem informację do testu. Pzdr