wtorek, 27 stycznia 2009

Linus Torvalds (twórca jądra Linux) poleca Windows 7, co jeszcze?

Autor: Adrian Nowak, 09:48, wtorek, 27 stycznia 2009

Kategoria: ,

Ostatnio pisałem na UbuCentrum, że twórca Ubuntu (Mark Shuttleworth) zachwala sobie wygląd nowego Windows 7. Już tamto zdarzenie było dość niecodzienne, jednak biorąc pod uwagę, że w kolejnym wywiadzie z twórcą jądra Linux czyli podwaliny wszystkich systemów linuksowych Torvalds Linus powiedział, że Windows 7 jest znacznie lepszy od Visty i dzięki niemu Microsoft może przeżywać swoją drugą młodość zaczynam się trochę niepokoić.

Może jestem nieco przewrażliwiony, ale nie specjalnie podobają mi się takie wypowiedzi. Z jednej strony należy docenić wysoko postawione osoby w świecie wolnego oprogramowania za szczerość (która zapewne będzie wykorzystana przez Microsoft), jednak z drugiej nie można zapominać, że rynek systemów operacyjnych to wielki biznes i aby się na nim utrzymać należy trzymać się wytyczanych przez niego zasad.

Z tego co wiem to wszystkim zależy na tym by jak najbardziej propagować Linuksa i otwarte oprogramowanie. Wydaje się jednak, że jednocześnie chwaląc produkty swojej największej konkurencji Torvalds i Shuttleworth strzelają gola do własnej bramki. A może tylko mi się tak wydaje a ich szczerość będzie doceniona przez użytkowników? Niestety nie wydaje mi się. Widzę tylko jak zwykli użytkownicy, którzy nie mieli nigdy styczności zobaczą hasła w stylu "Twórca Linuksa poleca Windows 7". Nie trudno sobie wyobrazić jakie będą tego następstwa.

Oczywiście jak zawsze z zaciekawieniem będę obserwował dalszy przebieg tego ciekawego zjawiska i oczywiście jego efekty.

Oceń artykuł:
Komentarze 6 comments
Anonimowy pisze...

"Torvalds woli KDE od GNOME" wow
"Torvalds chwali Windows 7" wow
Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii, każdy ma prawo też je komentować, ale robić z tego taką sensację?
Każdy system ma swoje mocne jak i słabe strony, błędem jest ich nie dostrzegać oraz ślepo patrzeć tylko na jeden, uważając, że reszta jest zła i ogólnie do dupy.

Legwan pisze...

Moim zdaniem ta "szczerosc" jest wlasnie tym czyms co odroznia spolecznosc linuksa od producentow innych OS'ow. Nie jest ona nastawiona na dominacje na rynku i nigdy nie byla - chyba ze sie myle? Ludzie robia cos dla ludzi ale wcale nie zmuszaja innych do uzywania ich produktu. A komercyjny helpdesk to juz inna sprawa...

Inquistor pisze...

Moim zdaniem oni po prostu mogą sobie pozwolić na wygłoszenie swojego zdania bo tak naprawdę linux nie jest zaangażowany w ten OS'owy wyścig zbrojeń. Przeciętny zjadacz chleba widząc hasło "Twórca Linuksa poleca Windows 7" zacznie sie dopiero zastanawiać "A co to/kto to jest Linuks ?" natomiast osoba zorientowana w temacie będzie i tak miała własne zdanie na ten temat. Nie zapominajmy że Linux to dalej ten 1% ;-)

Piotr Prędkiewicz pisze...

"że Windows 7 jest znacznie lepszy od Visty i dzięki niemu Microsoft może przeżywać swoją drugą młodość "

Linus powiedział to co każdy widzi. Gorszego systemu od Visty raczej zrobić Microsoft nie da rady. Druga młodość? Naprawienie błedów to nie druga młodość.

Poza tym ja nigdzie nie widzę "Polecam Windows 7. Linus T."

Adrian Nowak pisze...

Nie chciałem robić z tego żadnej afery, jednak takie zachowanie jest dla mnie mimo wszystko trochę dziwne ;)

Elaka pisze...

Z tego co wiem to Linus nie powiedział że 'poleca' Windows 7, za to mówił że to będzie dobry produkt. Podchwytywanie tych haseł z serwisów komercyjnych o tematyce NT nie jest zbyt dobrym pomysłem ;) Bo często są kłamliwe i zachęcają tylko czytelnika do zajrzenia tam.