sobota, 31 stycznia 2009

MOC - doświadczenia z uzytkowania

Autor: m65jacket, 04:48, sobota, 31 stycznia 2009

Kategoria:

MOC (music on console) jest konsolowym odtwarzaczem plików muzycznych przeznaczonym na systemy UNIX/Linux. Założeniem twórców jest stworzenie lekkiego odtwarzacza o możliwie największych możliwościach.


Po zainstalowaniu w wybrany sposób MOCa uruchamiamy go komendą mocp. Domyślnie odtwarzacz bardzo przypomina norton/midnight commandera. Mamy dwa klasyczne panele między którymi możemy przełączać się TABem. Z tą jednak różnicą, że katalogi przeglądać możemy jedynie z pierwszego panelu drugi zaś służy nam jako playlista.

Podstawą obsługi odtwarzacza jest oczywiście klawiatura. Poza naturalną klawiszologią, czyli poruszaniem się strzałkami, czy wybieraniem elementów enterem istnieje wiele przydatnych, a po części niezbędnych skrótów klawiaturowych. Wszystkie możemy zmieniać dzięki plikowi keymap. Oprócz klawiszy możemy zmienić ogromną liczbę ustawień z theme'mami włącznie te ustawienia znajdują się w pliku config. Plik config i keymap powinny znajdować się w katalogu usera w podkatalogu .MOC. Dzięki theme'om możemy zmienić toporny wygląd odtwarzacza w bardzo atrakcyjny i przyciągający uwagę. Oprócz wyboru jednego z domyślnie dołączonych przy instalacji można ściągać gotowe, bądź stworzyć własne.

Co sprawia, że MOC stał się moim ulubionym playerem? Przede wszystkim lekkość, zabiera tylko tyle zasobów komputera ile jest niezbędnie potrzebne. Drugą zaletą jest dla mnie możliwość włączenia go bez potrzeby włączania środowiska graficznego. Nie bez znaczenia jest również duża liczba formatów obsługiwanych przez MOCa tuż po instalacji wśród nich są m.in.: mp3, wave, ogg i flac. Oraz duża konfigurowalność samego odtwarzacza.

Tyle słowem wstępu. W następnych artykułach postaram się pochylić nad samą konfiguracją i obsługą playera. Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami i opiniami w komentarzach, pytania i sugestie również mile widziane.

Niech MOC będzie z Wami.

Bartek - m65jacket

edit.

Podstawowa klawiszologia:

a - dodaj do playlisty (można użyć na katalogu wtedy zostaną dodane z niego wszystkie pliki muzyczne

enter (na playliscie) - odtwarzanie od podświetlonego utworu

shift+c - czyszczenie playlisty

s - stop

< , > - kontrola głośności (ciszej, głośniej)

q - wyjście z programu


Oceń artykuł:
Komentarze 4 comments
maddox pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
maddox pisze...

Bardzo ciekawy program. Właśnie zainstalowałem i testuję i jestem pozytywnie zaskoczony. Faktycznie program wcale nie obciąża procesora. Właśnie czegoś takiego szukałem :)
Mógłbyś podać podstawową klawiszologię jak start/stop, dodaj do playlisty itp.

Kurcze przydałaby się edycja postów ;)

m65jacket pisze...

Proszę bardzo.
Pełniejszą klawiszologią i konfiguracją zajmę się w dalszych artykułach

Unknown pisze...

q wyłącza jedynie interfejs graficzny.Muzyczka gra nadal.