Najważniejszą kwestią związaną z bezpieczeństwem infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa czy instytucji jest zapewnienie właściwej ochrony przed niepowołanym dostępem z zewnątrz. Zadanie to spełniają systemy firewall.
Współczesne firewalle nie tylko chronią naszą sieć przed intruzami z zewnątrz, ale także zapewniają szereg dodatkowych usług w postaci: kontrolowania i analizy ruchu w sieci, blokowania potencjalnych ataków, udostępnienia lub ograniczenia dostępu do usług sieciowych użytkownikom zewnętrznym i wewnętrznym oraz umożliwiają zdalną pracę poprzez wirtualne sieci prywatne.
Celem warsztatów jest pokazanie w jaki sposób, w oparciu o dostępne darmowe oprogramowanie i narzędzia Open Source, stworzyć wydajny system Firewall, umożliwiający właściwą ochronę sieci wewnętrznej przed intruzami oraz posiadający pełną funkcjonalność nowoczesnego firewalla. Poprzez zmiany parametrów konfiguracyjnych systemu dostępnych w katalogu /proc/ zwiększymy jego stabilność oraz wydajność. Pokażemy również w jaki sposób, dzięki wykorzystaniu mechanizmów uwierzytelniania i proxowania, kontrolować dostęp do Internetu dla użytkowników sieci.
Tematyka warsztatów:
- architektura systemów firewall (funkcjonalność, mechanizm działania, ewolucja i rodzaje nowoczesnych zapór)
- przystosowanie systemu Linux do pracy jako zapora firewall
- narzędzia Open Source pozwalające na stworzenie zapory firewall
- zasady tworzenia zapory firewall
- logowanie działań zapory firewall
- translacja adresów za pomocą NAT
- optymalizacja wydajności systemu poprzez zmiany w jego parametrach konfiguracyjnych (katalog /proc/)
- Squid jako narzędzie uwierzytelniania użytkowników i kontroli dostępu do Internetu
- VPN - wirtualne sieci prywatne
Warsztaty skierowane są do administratorów sieci, osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz budowę i administrację systemów IT w firmach i instytucjach, którzy chcą zbudować wydajny i szczelny system firewall wykorzystując dostępne darmowe narzędzia Open Source.
Data:
23-24 kwietnia 2009
Miejsce:
Centrum Konferencyjno-Kongresowe,
ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Dodatkowe informacje i zapisy:
Akademia Linux Magazine
www.alm.org.pl
e-mail: hanna.kowalska@alm.org.pl
tel.: (022) 642 25 19
faks: (022) 642 70 05
Prześlij komentarz